2018. június 23., szombat

Tisza-tavi horgász sors....

A rémhírekkel ellentétben, hal az van bőven. Ezt nem másoktól,
okoskodó pecás tótumfaktumoktól, nagyot mondó kocsmahorgászoktól hallottam. Én magam láttam. Minden kétkedőnek mondom, mindig is volt hal elég. Biztos sokan emlékeznek anno a nemzetközi hírvilágban is megjelent Tisza, cián szennyeződése okozta pusztulás irtózatos haltetem mennyiségére. Majd két évtized telt el azóta. Egy ismerős halászati szakember szerint már több éve helyre állt az élővilág.
Aztán néhányszor segítettem, ezért emlékszem az egyik akkori halász haverom által a téli lehalászások alkalmával kifogott 35-40 mázsás halmennyiségre, amit a Kunsági csatorna kb. úgy mindössze 3-4 km-es szakaszának hálóval történő meghúzásakor láttam. A fajta sokszínűségről nem is beszélve. Nem egyszer segítettem neki a Tisza, erőmű alatti szakaszán varsát szedni, kecét húzni nyaranta. Szemet gyönyörködtető volt a zsákmány. Kecsege, ponty, csuka, süllő, harcsa. Volt ott minden bőséggel.
De akár most is, csak tessék leülni a Tisza-tó partjára a sulyommal, hínárral benőtt részeken és próbáljunk meg fülelni és figyelni. Eszméletlen élményben lesz részünk. A hatalmas pontyok, méretes kárászok, keszegek a növény indákkal, levelekkel benőtt felszínen csörögnek, zörögnek. Dúrnak, ahogy errefelé mondják. Fényes nappal.
Szóval, hal az van bőven.  Lenne a szákunkban is, ha ki tudnánk fogni. Mert az nem úgy van, mint a balatonnál, vagy általában a horgásztavaknál, hogy kiváltjuk a napijegyet, kiülünk a partra,  vagy beülünk a csónakba, bedobunk és kapkodjuk a botot. Áh, dehogy.
A gyanútlan engedélyvásárlót már az meglepheti, hogy 3 külön területre van osztva az egyébként egymásból táplálkozó Tisza folyó, Tisza-tó, Nagykunsági és Jászsági öntöző csatorna vízfelülete. Ami persze a terület nagysága miatt nem baj. De, hogy miért is pont így van megosztva? Senki nem tudja annak ésszerű okát. Az érdekesség azzal kezdődik, hogy a Kunsági csatorna két felé van osztva. Az egyik terület mindössze a Tisza tavi torkolattól a Tiszaburai közúti hídig tartó 5-6 km-es szakasz. És van a másik terület, az onnan Mezőtúrig tartó, kb 60-70 km-es szakasz, amihez hozzá tartozik Tisza folyó, Kiskörei erőműtől kezdődő alvízi szakasza, ..... Atyavilág!
Bármilyen hihetetlen, erre az egyébként összefüggő, azaz az 5-6 km-es, és a kb. majd kétszáz kilométeres vízfelületre külön-külön engedélyt kell váltani. A két engedély árának arányáról ne beszéljünk. Mert az főleg nagyon vicces.
És harmadik terület a megint csak külön engedéllyel horgászható Tisza-tó, Kiskörétől - Tiszabábolnáig,  a maga 127 km2-ével szintén hatalmas terület.

Ugye, milyen érdekes dolgok ezek?  Az is, hogy tavaly még 4 kilométerrel hosszabbra terjedt ki a Kunsági csatorna torkolatától kezdődő - Abádszalók-Kisgyócs mezőgazdasági hídig - egyes terület. Erre az évre viszont már lecsökkentették a Tiszaburai hídig. Na, igen....A kunhegyesi lobbi belehúzott. Egyszerűen lenyúlták a helyeket az Abádszalókiak elől. Nekünk meg maradt a zsúfoltság. Van úgy, hogy nincs is jól horgászható hely, és ami még ennél is rosszabb, az immár rövid szakasz brutálisan túl van horgászva. Ami paradox módon nem azt jelenti, hogy nincs ott hal, hanem azt, hogy a rengeteg beszórt etető anyag okán a halak egyszerűen nem kapnak. Persze, erre a horgász mit csinál?  Titkos, rejtett helyeket alakít ki a sűrű náddal benőtt parton, ahová még több etető anyagot szór be. Röhej.
Eldugott stégeken, gondosan álcázott csapások, ösvények vízparti végén lopva etetget napokon át, majd ott kuporog a "találékony" peca őrült hosszú órákig. Döntő többségében feleslegesen.
A Tisza-tó déli, Abádszalóki részén teljesen más a helyzet. Persze, ott is van hal bőven. És ott is nehéz ügy fogni. A partról horgászó számára - ha talál olyan helyet, ahol a kövezésen kívülre nem jött ki a víz és le tud telepedni és be tud zavartalanul dobni - júniusig van sikerélmény. De aztán szinte semmi remény. Ekkorra feljön a sulyom és a hínár és kb. úgy 40-50 méterig a parttól kezdve befele, egybefüggő, sűrűn benőtt felületet alkot. Ha ott találsz véletlenül egy néhány négyzetméteres súlyom mentes területet, és oda bedobod a szereléket, mert csalogat, hív a hely és persze hogy nem tudsz ellenállni, biztosan lesz kapásod. De annak annyi. Leakadsz, beakadsz, elszakadsz.
Szerintem már komoly környezet károsító hatással bírhat a sok beszakadt ólom. Kíváncsi lennék, hogy a környékbeli horgászboltok által eladott ólom mennyisége hol tarthat? Mert az mind itt, a vízben van.
Legutóbb már 35-ös (18 kg terhelő) zsinórral próbálkoztam, 20-as fonott előkén 4 -es, 3-as méretű horoggal. Azt meg a bot nem bírta. Választhattam, megkockáztatom, hogy oda a bot spicc, vagy nem kockáztatok és oda a kb. 10-es ponty. Szívás.
A helyi horgászegyesület ez évben kialakított az Abádi részen 6-7  nagyon mutatós horgász helyet.


Szuperül néznek ki, mindenki örült, a horgászok egymást váltották rajtuk.


Aztán,....többségénél ez lett belőle.

Nagyobb baj, hogy a hínár és súlyom ha nincs a víz felszínéig még felnőve, akkor óvatlanul odatelepülsz és oda a végszereléked.
Persze, ha van csónakod, akkor mindjárt más a helyzet. És rengeteg csónak  el is van dugva az Abádi részen a nádasba. A horgász 3-4 napon át délutánonként kimegy, beül, elcsónakázik a sulyom, hínársáv széléhez, beetet majd az 5-ik napon nagy reményekkel bepakolja a cuccot, elindul......és ülnek az általa etetett helyen. Semmit nem tehet. Ez is szívás.
A boylisokat hagyjuk. Általában nem helyi horgászok. Talán annyit róluk, hogy az egy külön állatfaj itt az általuk beszórt, mázsákban, vagy inkább tonnákban mérhető kukoricával.
Ja, amúgy a vízügy jól szórakozik. A szakaszmérnökség vezetőjéről stabilan tartja magát az a hír, hogy legendásan utálja a horgászokat. Tavaly a halőrök - elmondásuk szerint - pl. nem kaptak a gátkapukhoz kulcsot. Gondolom a rapsicolók nagy-nagy örömére.
Köztudott, hogy ahol megjelenik a vízinövény, ott felgyorsul a hordalék lerakódás, sekélyesedik a víz, intenzíven töltődik felfele a tó. Ennek végkifejletére várnának, erre játszanának, ezt várnák a vízügyisek? Nem tudom, de.... A Tisza-tó a vésztározók megépítésével ( Vásárhelyi Terv) elveszítette az árvízvédelemmel kapcsolatos kiemelt szerepét. Az idegenforgalom maradt csak. Azzal meg sok a baj. Itt kavarnak a kerékpáros turisták, jönnek-mennek a csónakok, a horgászok átrendezik, elszedik a partvédelmül szolgáló köveket, sok a szemét, hulladék, stb, stb. Persze, egy kultúrközegben, egy normális viszonyrendszer között mindenre lenne megoldás.
És ez a Tisza-tó méltó lehet - a sajtóban megjelent hírek szerint , mint egyedülálló képződmény - a világörökség címre. Teljesen indokoltan.
Magam sem tudom, hogy miért is, de tartok én ettől valahogy.
Sok a rendezetlen, ellentmondásos dolog. Amiken persze úrrá lehetne lenni, de valahogy nem megy. Mintha valaki direkt csinálná, kavarná az áldatlan körülményeket. Kíváncsi vagyok, mikor jelenik meg a környéken valamelyik fideszes oligarcha, nagy ember, Orbán rokon. Amivel egyidejűleg elkezd minden rendeződni. Egy irányba, egy érdeknek megfelelve.
Pedig nem lenne nagy ügy rendezni a viszonyokat.
A Nagykunsági csatornán ki kellene alakítani horgászstégeket. Nem kellene a halak élőhelyére, rejtőzködésére szolgáló part menti nádsávot a most amatőr módon megcsinált, vagy a rejtve kialakított helyekkel megbontani. Az Abádszalóki egyesület hatáskörébe tartozó szakaszt újra a Gyócsi hídig ki kellene terjeszteni, amivel megszűnne a túlhorgászás.
A Tisza-tó, az rázósabb ügy, de ott is lenne megoldás. Az autóforgalom korlátozására kialakított kapuk mind egy baromság.  Nem mellesleg a vízügy hozzáállására az egyik legszemléltetőbb kép. Mintha nem is a XXI-k századba lennénk. A munkahelyemen oda tartom a chipkártyámat, felemelkedik a sorompó és kuplung ki, gázt adok. Hm.... minő szerencsés véletlen lehetne az, hogy pont 2019-től plasztik horgászkártya jön. (igaz, még csak QR kóddal)
Az áldatlan állapotokat eredményező súlyom és hínár helyzet kezelésére a vízügynek vannak eszközei. Hogy szándéka van e, azt nem tudom. Mindenesetre e látvány nem azt tükrözi.                  
A horgászcsónakok biztonságos és a partvédelmet, valamint a környezetet nem károsító tárolása régi-régi probléma.
Megoldásához vezető hosszú és nehéz út első milliméterén először is rögzítsük: ..... A jelenleg működő kikötők e kontextusban történő felemlegetése cinikus faszság. És nem azért, mert egy helyi horgász esetében megfizethetetlen. Hanem mert a kedvtelési és sporthajózás 10-20-30 milliós csónak csodái nem férnek meg a tömeges, nem éppen dizájnos horgász ladikokkal. Esetenként lélekvesztőkkel.
Szóval, azt is valahogy meg kellene oldani kulturáltan. Meg is lehetne. De hát.....ez már innen a helyi politika ügyévé válik. Mert az, hogy városi kikötő? Itt? Abádszalókon? Ugyan már....
Valamit nagyon, de nagyon őszintén tisztázni kellene. Képesek vagyunk e szembenézni Abádszalók turisztikai helyzetével, általános perspektívájával, abból következő lehetőségeivel. Látva és ismerve a település vezetésnek mozgását, a döntések - közöttük személyi - irányvonalait, ennek semmi jele. Inkább a, ..... majd csak lesz valahogy ...... szemlélet uralkodik.
Immár láttam a nyári programkínálatot is. És hát, igen...... Ide jutottunk.
Látható lényeg, koncepció mindössze az, hogy...... érkezzen a számlánkra a fizetés. Néha áskálódunk egy kicsit, néha elejtünk egy-egy hírmorzsát a másikról, ( pl.: ....nahát , mi ez a Művház Travel? Munkaidőben?) de amúgy elvagyunk itt, együtt a brancson belül. Barátok vagyunk, ezért nyilvánosan, pl. facebokk komentben sem illik bírálni, stb, stb.
Na meg ezentúl nem az ő, hanem az én érdekeltségembe, vagy baráti körbe tartozó szálláshelyen legyen mindig vendég. ( Írtam már máshol, hogy a stratégiai pont a Tourinform kézben tartása.) Ennyi.
Viszont az én (mi) szemszög(ünk)emből, mármint a kicsinyes, egyszerű mezei pecás érdekből és az ahhoz tartozó kényelmi szempontokból nézve, igazából......csak így tovább.
Ugyanis néhány évvel ezelőtt volt ideg a horgászokban, amikor egy csoport (Kovrigék) kibulizta a Kunsági torkolat környékét a vízügytől. Szerencsére elhalt a történet. Nem hiányzik egy újabb ilyen, vagy ehhez hasonló fidesz csókos trükközés.
Összességében ezen írásommal csak pusztán arra akarom felhívni itt a figyelmet, hogy van a helyi idegenforgalomnak egy olyan szegmense, ami inkább láthatatlan, csendes, de igencsak jelentős. Ami a már-már rétestésztaként nyúló strand felújítás ide, Lucaszék tanuszoda építés oda, kft turisztikai dilettantizmus amoda, tetszik, nem tetszik, egyre jelentősebb. Ez utóbbi mondat értésére talán valahogy, valahonnan le kellene kérdezni a helyben kiváltott horgászengedélyek, napijegyek számának,  a vízterület kódokhoz sorolt fogási naplótartalmak mennyiségének adatait, elemezni tendenciáit valakiknek. Mondjuk azoknak, akik Abádszalók turisztikai jövőképét lennének hivatottak tervezni. Már, ha vannak ilyen valakik.
Persze, hogy vannak. Mindig is voltak. Most például egyikük egy egyszerű mozdulattal - a téma (bejegyzés) törlésével - lenullázta az Abádszalók Város hivatalos facebook oldalán kibontakozó,  helyi idegenforgalommal kapcsolatos őszinte vitát. Ezt természetesen meg lehet tenni. De nem árt tudni, hogy ennek ellenére, .... vagy pont az ilyen helyzetek miatt érdekes hírként terjedhet a faluban az, hogy az önkormányzati szálláshelyek hasznosítására egy külön Kft. alakul. Aminek már egyesek szerint meg van a vezetője is.
Hát 'gen....Egy régebbi bejegyzésemben a jóslat így szól:
(Fixa idea. 2016 május)
........a helyi termelő ágazatban (mezőgazdaság) a lényeges lapok leosztásra kerültek. Ott már labdába rúgni nem lehet. Amúgy is egy farkasverem. Mindenki figyel mindenkit, és ha alkalom adódik, torokra mennek. ( lásd: vadásztársaság élethalálharca)
Mi maradt még? Az önkormányzat csatolt része, az idegenforgalom.
Ott kell és lehet is még valamit megpróbálni. Nem valami húsos cupák, de  azért lehet róla szopogatni rendesen. Csak helyzetbe kell kerülni......


Végre megérkezett a lehűlés. És pont négy napja etetek, persze csak szolidan, két helyre.  A horgász álmoskönyv szerint, ha lehűlés van, beindul a ponty. Beindul vagy nem indul: ...... az itt a kérdés.
A többi nem érdekes.










Nincsenek megjegyzések: